Grossarltal
CURRENT WEATHER
afternoon
Thursday 20°C
20°C
Friday
Friday 22°C
22°C
Saturday
Saturday 21°C
21°C
OPENING HOURS
OPEN HIKING PATHS
Open hiking trails
3/19
PANORAMA LIFT
Statusdnes zavřeno
Single trail I
Statusdnes zavřeno
Single trail II
Statusdnes zavřeno
Last update: 31.05.2023 08:41
SUMMER SCHEDULE PANORAMA LIFT SINGLETRAIL GROSSARLTAL
HOURS & DAYS
OF OPERATION

Pre season: 
27. may to 27. june 2023:
TUE, FRI, SAT & SUN

High season: 
30. june to 24. september 2023:
daily except MON
Final season:
26. september to 31. october 2023:
TUE, FRI, SAT & SUN

Hours of operation: 8.30 a.m. to 4.30 p.m.
If it rains in the morning, the Panoramabahn is not in operation.

Special NIGHTOPERATION on 24. june 2023
upwards: 7.30 p.m. to 8.30 p.m.
return: 10.30 p.m. to 11.30 p.m.

USEFUL LINKS FOR YOUR HIKING HOLIDAYS
HUTS IN GROSSARLTAL
Mountain huts in the Großarltal
CURRENTLY OPEN HUTS (PDF)
Open mountain huts
TOURING TIPS
Tour tips
LIVE CAMS FROM GROSSARLTAL:
Grossarl webcam 920 m
Live-Webcam Großarltal
Livecam ski resort 1.850 m
Webcam Panoramabahn
Livecam Loosbühelalm 1.769 m
Livecam Webcam Loosbühelalm Großarl
Báječná dovolená na horách v každé roční době

Grossarltal – Údolí salaší

Salaše v Grossarltalu, Kreealm-Bichlhütte

Není nic příjemnějšího, než si při horské túře na chvíli odpočinout a posilnit se v horské chatě. Posadíte se k dubovému stolu a objednáte pověstné „občerstvení na prkénku“. Že jste ještě neměli tu čest? Nu, tak je nejvyšší čas! Nic totiž nevystihuje lépe životní styl horalů jako tato tradiční alpská pochoutka, kterou tvoří vynikající produkty, samozřejmě domácí výroby. Sedíte v družné pospolitosti s ostatními, pochutnáváte si a přitom se kocháte fantastickým výhledem na Vysoké Taury.

Užívejte si naplno své dovolené v Grossarltalu, překrásném vysokohorském údolí s 40 autentickými horskými salašemi, voňavými svěže zelenými pastvinami, křišťálově průzračnými horskými jezírky a úchvatnými panoramaty, které vám předkládá národní park Vysoké Taury.

Šlapejte pilně do pedálů z Grossarlu do Hüttschlagu a potom stále dále a výše, až se dostanete na konec údolí, nad nímž se zvedají majestátní horské štíty. Zde se pak otevírá nekonečný prostor pro milovníky horské cyklistiky. A co teprve pěší turisté? Ti zde najdou v pravém slova smyslu svou zemi zaslíbenou s nekonečnými možnostmi putování: s rodinou, přáteli i ve dvojici. Od chaty k chatě, do závratných výšek, napříč lesy a pastvinami.

Grossarltalu se plným právem říká Údolí salaší. Jsou malebné, romatické a plné života, neboť zde žijí a pracují salašníci. Z mléka pasoucích se krav stloukají máslo a vyrábějí nejrůznější druhy sýrů. V udírnách se udí voňavý špek, v kamenných pecích se peče ten nejchutnější selský chléb pod sluncem. Vše je zde prosyceno vůněmi salcburského salašnického léta a okořeněno tradiční pohostinností zdejších lidí, která přichází od srdce.

Velké hřiště u Sportovního a rekreačního centra

A když už hovoříme o pohostinnosti, je třeba zdůraznit, že se v ní krásně prolínají staré tradice s velmi moderními službami pro hosty Grossarltalu, jimiž jsou v létě především pěší turisté a cyklisté. Proto také nikoho neudiví, že byl Grossarltal, a sice jako první oblast v Salcbursku, vyznamenám nejvyšším oceněním s názvem Rakouská pečeť kvality v kategorii pěší turistika. Nositeli tohoto vyznamenání jsou jen oblasti splňující nejpřísnější kriteria kvality, která byla pro tuto kategorii stanovena.

Ideálním místem pro dovolenou ve znamení pěší turistiky je vesnička Grossarl. Je uhnízděna mezi zelenými loukami a pastvinami, nad nimiž se zvedají strmé skalnaté štíty. Vesnička je velmi oblíbená u rodin s dětmi, zejména díky svému Sportovnímu a rekreačnímu centru s mnoha možnostmi aktivit a díky tak zvané Gaudi-Alm, v překladu „zábavná salaš“, což je největší dětské hřiště v Salcbursku, kde je pro děti připravený obrovský počet atrakcí.

Vysokohorská vesnička Hüttschlag je zase ideálním výchozím místem pro podnikání více či méně náročných horolezeckých výstupů. Za tímto účelem zde byly vybudovány zajištěné horolezecké chodníky, stezky a trasy, které vedou až na samotné vrcholy hor.

Putování Údolím salaší

Putování kolem horských ples v Údolí salaší

400 km značených turistických stezek se vine údolím Grossarltal a dále pak až do nitra národního parku Vysoké Taury. Podél stezek je rozseto 40 obhospodařovaných salaší a horských chat, kde si pěší turisté odpočinou a posilní se regionálními lahůdkami. A tak je možné se zde vydávat na túry od salaše k salaši nebo hned na několikadenní trekkingové túry s přenocováním v horských chatách. Mimořádným tipem pro dálkové okružní putování je bezpochyby „Salcburská salašnická stezka“, která vede krajem Pongau a spojuje celkem 120 horských chat. Čtyři z celkem 31 etap vedou napříč Grossarltalem.

Údolím salaší na horském kole

Bikerská túra na salaš

Také na příznivce horské cyklistiky čeká v Grossarltalu učiněný ráj. Mají zde totiž k dispozici 160 kilometrů značených bikerských tras s celkovým počtem 14 000 výškových metrů. Trasy vedou úchvatnou vysokohorskou přírodou a bikeři se na nich dostanou k celkem 21 horským chatám, kde na ně čeká skvělé pohoštění. Nasyceni salcburskými lahůdkami a fantastickými výhledy na horská panoramata pak zvolna sjíždějí nazpět do údolí.

Adrenalin stoupá, krev vře v žilách

Lezení po Hüttschlagerské skalní stěně

Ti, kdo propadli kouzlu horolezectví, mohou v Grossarltalu zdolávat výstupy s nejrůznějším stupněm otížnosti. Nejlépe bude, když se ubytují rovnou v Hüttschlagu, aby byli skalám co nejblíže. V příštích dnech se pak mohou plně oddávat své vášni, například na horolezeckých chodnících „Kupfergeist“ (výška: 130 m, délka: 250 m) a Franzlsteig (výška: 210 m, délka: 400 m). A ten, u koho se horolezecká vášeň teprve probouzí si může vyzkoušet cvičný výstup s názvem „Gletschergoaß“ (výška: 50 m, délka 150 m).

Grossarltal připravil pro své hosty všech věkových kategorií velmi bohatý program aktivit. Jeho součástí jsou například turistické výpravy za bylinkami nebo za horskými květinami, kurz jógy vysoko v horách, dny relaxace a odpočinku, horolezecké túry s odborným doprovodem, výlety na horských a elektrických kolech rovněž s odborným vedením a mnohé další aktivity. Oblíbeným místem, kde se pak nakonec všichni sejdou, je Sportovní a rekreační centrum v Grossarlu, které je vybavené venkovním bazénem se skluzavkou a skokanskými můstky, hřištěm pro plážový volejbal, minigolfem, tenisovými kurty, fotbalovým hřištěm s umělým trávníkem a obrovským dětským hřištěm „Gaudi-Alm“, které se podobá spíše zábavnímu parku.

Jak si vybereš, tak budeš bydlet

Ubytování v Údolí salaší

V Grossarltalu jsou zastoupeny všechny typy ubytovacích zařízení. Především v obou vesničkách Großarlu a Hüttschlagu je nabídka vskutku velmi pestrá: od čtyřhvězdičkových hotelů s lázeňskými areály a vynikajícími restauracemi přes luxusní alpské chalety s praskajícím ohněm v krbu až po útulné prázdninové byty, soukromé penziony nebo rustikálně zařízené pokoje či byty na selském statku. Dokonce je zde v provozu i jeden zimní kempink.

Prázdninové štěstí v každou roční dobu

The description of the next image is:.

Header area

Title of previous image

Title of next image

You are currently in this document

You are currently on the subpage of this link

To open further menu points click here